FPO
IEEE

OCEANS'07 Vancouver

OCEANS '07 MTS/IEEE Vancouver Student Poster Competition

OCEANS '07 MTS/IEEE Vancouver Student Poster Competition Participants

 

 

OCEANS '07 MTS/IEEE Vancouver Student Poster Competition Winners

  Third Place:

Windell Jones, University of Hawaii, Manoa
Marcos Manuel Sastre, University of Massachusetts School of Marine Science and Technology
Daniel G. Walker, Massachusetts Institute of Technology

Second Place:

Michelle Weirathmueller, University of New Hampshire
Chris Watts, University of Glasgow

First Place:

Arthur C. R. Gleason, University of Miami

 

OCEANS ’07 MTS/IEEE Vancouver Student Poster Program

The 21st Student Poster Program was held as a part of OCEANS07MTS/IEEEVancouver. The Student Poster Program and Competition has been an integral and important part of the OCEANS Conferences since 1989. The program is designed to foster and promote student involvement in technical societies and conferences and to provide a forum for the student to interact with marine professionals. It is open to engineering and science graduate and undergraduate students of any tertiary level university or college worldwide. Twenty two students were selected from 53 submitted abstracts from schools in Asia, Africa, Europe and North America to present their posters. Nineteen were able to attend. Once again we were able to receive support from the US Navy Office of Naval Research.  A judging team made up of members from OES and MTS judged all of the posters and selected the top six for awards. The awards were announced and presented at the Wednesday Night Gala Reception at the Pan Pacific Hotel Atrium.
 
The roster of students and poster titles are:
 
Mahmoud Aildadi – University of British Columbia
“Numerical Investigations of the Effects of Towing Tank Walls on Vertical Axis Tidal Turbine”
 
Ryan J. Bell – College of Marine Science, St. Petersburg, FL
“Simultaneous Pressure-Corrected Dissolved Gas Profiles in the Gulf of Mexico Determined using an In-Situ Membrane Inlet Underwater Mass Spectrometer”
 
Jonathan Byron – University of Rhode Island
“Designing a Vertical/Horizontal AUV for Deep Ocean Sampling”
 
Yin-Jun Chen – National Chia-Yi University, Taiwan
Ordered CSMA: A collision-free MAC protocol for underwater acoustic networks”
 
Karen Leigh Dreger – University of South Florida, St. Petersburg, FL
“Unmanned Surface Vehicles for Seagrass Monitoring”
 
Arthur C.R. Gleason – University of Miami, Florida
“Automated classification of underwater multispectral imagery for coral reef monitoring”
 
Matthew Kai Johnson-Robertson – University of Sidney, NSW, Australia
“Generating Visually Consistent Benthic Surface Meshes Using Visual Features”
 
Windell Jones – University of Hawaii at Manoa
“NUROV: The Network-controlled Underwater Remote Observation Vehicle”
 
Thibaut Lurton – ENST Bretagne, France
“A Simulation of the Synthetic Aperture Radar Observation of a Manufactured Object in Sea Clutter using Finite Differences”
 
Hayato Mizushima – The University of Tokyo
“Autonomous recognition of bubble plumes for navigation of undwerwater robots in active shallow vent areas”
 
Donald T. Murray – UW-Milwaukee Great Lakes WATER Institute, WI
“Monitoring and Controlling System Performance In the Pioneer Buoy”
 
Paul Rigby – Australian Center for Field Robotics – University of Sidney, Australia
“Effective Benthic Surveys with Autonomous Underwater Vehicles”
 
Marcos Manuel Sastre – UMASS School of Marine Science and Technology
“Measurements of the turbulent microstructure of a buoyant salinity plume using acoustics: Field observations and theory validation”
 
Nayrah Shalout – National Institute of Oceanography and Fisheries, Alexandria, Egypt
“The distribution of CO2 partial pressure and air-sea CO2 flux in El-Mex Bay, Alexandria, Egypt”
 
Sergio Rui Silva – Porto University, Portugal
“An Autonomous Boat Based Synthetic Aperture Sonar”
 
Andrea Verena Striz – Franklin Olin College of Engineering, Needham, MA
“Design, Construction and Field Testing of an Autonomous Surface Craft for Engineering and Science Education”
 
Daniel G. Walker – MIT, Cambridge, MA
“XAUV: A Modular Highly Maneuverable Autonomous Underwater Vehicle”
 
Chris Watts – University of Glasgow, Scotland
“Biomimetic Propulsions Systems for Mini-Autonomous Underwater Vehicles”
 
Michelle Weirathmueller – University of  New Hampshire, Durham, NH
“Acoustic Positioning and Tracking in Portsmouth Harbour, New Hampshire”
 
 
During the Gala Reception all of the Students were called forward and introduced to the Conference Attendees by Dr. James McFarlane. He then introduced COL Norman D. Miller who inducted the students into the “Student Poster Hall of Fame” and then announced the award winners:
 
First Place – Arthur C. R. Gleason , University of Miami, Florida
 
Second Place – Chris Watts, University of Glasgow, Scotland
Second Place – Michelle Weirathmueller, University of New Hampshire
 
Third Place – Windell Jones, University of Hawaii, Manoa
Marcos Manuel Sastre – UMASS School of Marine Science and Technology
Daniel G. Walker – Massachusetts Institute of Technology
 
Following the presentations the Conference attendees gave the students a big round of applause. Another successful Student Poster Program had been completed.
 
 
Norman D. Miller, P.E.
Student Poster Chair
OCEANS07MTS/IEEEVancouver
 

 OCEANS '07 IEEE Aberdeen Student Poster Competition

 Student Poster Participants

OCEANS '07 IEEE Aberdeen Student Poster Competition Participants

Student Poster Winners

OCEANS '07 IEEE Aberdeen Student Poster Competition Winners


Third Place:

Sergi Pons, CMIMA-CSIC, Spain
Edward Pilbrow, University of Canterbury, New Zealand
Lee Pius, National University of Singapore, Singapore

Second Place:

Ejria Sibadogil, Borneo Marine Research Institute, Malaysia
Morgan Adams, The Robert Gordon University, Scotland

First Place:

Angela Piehl Harms, University of Bergen, Norway